Rozhledna Sněžník na Děčínsku

Je to jedna z nejkrásnějších rozhleden. Byla postavena roku 1864 na rozkaz hraběte Františka Thuna podle plánů architekta Hänela. Původně ale nebyla budována jako rozhledna, nýbrž jako věž potřebná pro geografická měření. Takže se prvními návštěvníky a uživateli stavby stali zeměměřiči Rakouska, Pruska a Saska.

Avšak i okolní obyvatelstvo a výletníci se začali o rozhlednu zajímat. A proto najal hrabě strážného, který za poplatek pouštěl výletníky na rozhlednu a vysvětloval jim vyhlídku. Později začala být věž díky své vyhlídce známá i v cizině. A roku 1865 tu byl zřízen i hostinec. V roce 1936 proslula navíc tím, že na ní byl u nás poprvé zachycen televizní signál z olympijských her Berlíně.

Rozhledna byla potom dlouho nepřístupná a zničená a opravit se jí podařilo až roku 1992, kdy byla znovu zpřístupněna. Děčínský Sněžník se nachází asi 7 km severozápadně od Děčína. Na vrchol se nejlépe dostanete z obce Sněžník, kde musíte nechat auto. Pak následuje asi dvoukilometrová štreka, kterou musíte ujít po červené značce, abyste se dostali na vrchol.

Z věže je nádherný kruhový rozhled. Jsou vidět i některé německé hory.

2981.jpg